Birželio 02,2016

Kas labiausiai bijo, kad teks viešai skelbti darbuotojų atlygį? – G. Umbraso komentaras laidoje „LRT Aktualijų studija“

BFL_3277Seimo siūlymas įmonėms viešinti vidutinį darbuotojų darbo užmokestį netenkina tų įmonių, kurios nori slėpti mažą savo konkurencingumą ar didelį žmonių išnaudojimą. Tai Lietuvos įmonėms nėra svetima. Taip LRT RADIJO laidoje „LRT Aktualijų studija“ teigia įmonės „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ direktorius Gintas Umbrasas. Naujojo Darbo kodekso projekte numatyta, kad darbdaviai privalės skelbti informaciją apie darbuotojų, išskyrus vadovaujančias pareigas einančius darbuotojus, vidutinį darbo užmokestį pagal profesijų grupes ir lytį. Priešinasi neskaidrus verslas? Pastebima, kad smulkusis ir vidutinis verslas pasisako prieš atlyginimų viešinimą, o stambusis, pavyzdžiui, jam atstovaujanti Lietuvos pramonininkų konfederacija, tokį siūlymą palaiko.

„Stambaus verslo Lietuvoje yra labai nedaug – maždaug 5 proc. Visam legaliam, normaliai veikiančiam verslui atlyginimų viešinimo tvarka nekelia problemos, išskyrus administracinės naštos padidėjimą. Besipriešinančios tokiai tvarkai įmonės ne tiek turi ką slėpti, kiek maskuoja savo mažą konkurencingumą, kartais įmonėse egzistuojantį didelį žmonių išnaudojimą. Lietuvoje gaji atlygio nemokėjimo, ilgą laiką neatsiskaitymo už darbus kultūra. Manau, kad bet koks viešinimas leistų ne tiek išvengti tų problemų, kiek jas švelninti ir mažinti“, – kalba G. Umbrasas.

Pasak eksperto tokia tvarka nelemtų ypatingo administracinės naštos padidėjimo įmonėms, kadangi informacija apie darbuotojų atlyginimus yra teikiama „Sodrai“. Ji galėtų nesunkiai suskaičiuoti įmonių darbuotojų vidurkius, tereikėtų tam tikrų programinių informacinių sistemų sprendimų. Pasak G. Umbraso, atlyginimų dydžių viešinimas darbuotojams gali sukelti šiokį tokį šoką pirmąjį jų skelbimo mėnesį, tačiau susipriešinimo tai neturėtų sukelti. „Kuo daugiau informacijos, kuo žmonės labiau supranta, kokiomis sąlygomis gyvena, tuo visuomenė tampa ramesnė. Kur kas baisiau – paslaptys“, – tikina pašnekovas.

Skaitykite daugiau: http://verslas.lrytas.lt/mano-pinigai/kas-labiausiai-bijo-kad-teks-viesai-skelbti-darbuotoju-atlygi.htm