Rugpjūčio 20,2012

VĮ #29: Visagino atominės elektrinės statyba: politinis, ekonominis ir technologinis motyvai

Gintaras_Gavenas-300x199Artėjant vienai iš didžiausių regioninių verslo konferencijų „Pasiruošimas Visagino atominės elektrinės (VAE) statybai”, kuri įvyks 2012 m. rugsėjo 13 – 14 d. Vilniuje, apie atominės energetikos vystymosi perspektyvas, Visagino atominės elektrinės projektą, Suomijos Olkiluoto-3 branduolinės elektrinės statybos ypatumus kalbamės su branduolinės energetikos projektų konsultantu Dr. Gintaru Gavėnu.

EKT Vadybos įžvalgose #29 mūsų pašnekovas atsako į šiuos ir daugelį kitų klausimų:

– 2011 metų pabaigoje, kai Jus kalbino dienraštis „Verslo žinios“, jau tada prognozavote, kad didelę dalį atominės elektrinės statybos darbų Lietuvoje vykdys nelietuviai. Ar pasikeitė Jūsų nuomonė įsibėgėjant VAE projektui ir bendradarbiavimui su Hitachi?
– Darbų organizavimo, kompleksiškumo lygiu Orlen Lietuva gamyklos periodiniai kapitaliniai remontai tikriausiai yra laikomi sudėtingiausiais projektais Lietuvoje. Šios gamyklos remonto metu į Lietuvą keliems mėnesiams atvyksta 2 – 3 tūkst. darbininkų iš kitų šalių. Kiek didesnis yra atominės elektrinės statybos projektas?
– Dirbant Suomijoje, Jums teko nuolat lankytis Olkiluoto-3 statybos aikštelėje, kokią patirtį galėtumėte perduoti mūsų statybininkams?
–  Tiek Lietuvos, tiek ir visos Europos mastu nuolat netyla diskusijos dėl atominės elektrinės reaktorių. Lietuvoje nuo pat pirmųjų akimirkų, panašu, kad buvo priimtas sprendimas net nebandyti derėtis su Rusija dėl atominio reaktoriaus tiekimo. Ar Rusijos reaktorių technologija yra nepatikima, lyginant su kitais tiekėjais?
– Kokios šiuo metu vyrauja branduolinių reaktorių technologijos pasaulyje ir ar yra esminių skirtumų tarp jų?
– Neseniai užsimezgė diskusija apie mažuosius branduolinius reaktorius, kokia Jūsų nuomonė?
– Kiek, Jūsų nuomone, yra realu, kad Baltarusija sugebės pastatyti atominę elektrinę savo teritorijoje, netoli Vilniaus?
– O kiek realu, kad mes pasistatysime jėgainę su Hitachi pagalba? Kokie pagrindiniai iššūkiai laukia?
– Ar verta apskritai statyti ir net svarstyti atominės elektrinės statybas, kai daugelis šalių atsisako branduolinės energetikos planų ir pereina prie atsinaujinančių energijos šaltinių?
– Nepaisant to, kad laiko pasiruošimui lieka vis mažiau, kokius „namų darbus“ rekomenduotumėte atlikti Lietuvos įmonėms, ketinančioms dalyvauti su atominės elektrinės statyba susijusiuose darbuose?
– Esate girdėjęs istoriją apie nacionalinio stadiono statybas Vilniuje? Pradinė ir koreguotos projekto sąmatos išaugo kelis kartus ir, galiausiai, objektas yra įšaldytas. Valdovų rūmų statyba taip pat susijusi su milžiniškais viršijimais sąmatoje. Ar tikite, kad AE statybos sąmata bus tokia, kaip kad prognozuoja LR Energetikos ministerija ir Vyriausybė bendrai?
– Susidaro įspūdis, kad atominės elektrinės projektas Lietuvoje labai politizuotas. Ar tokia pati situacija vyrauja ir Suomijoje?
– Ar pakaks Lietuvoje pajėgumų kontroliuoti ir užtikrinti atominės elektrinės statybos saugą, kokybę?
– Ar apie šiuos dalykus ir kalbėsite konferencijoje “Pasiruošimas Visagino atominės elektrinės (VAE) statybai”, kuri įvyks 2012 m. rugsėjo 13 – 14 d. Vilniuje?

EKT Vadybos įžvalgos #29 rasite čia: EKT_Vadybos_izvalgos_29

Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad iki išankstinės registracijos į tarptautinę verslo konferenciją potencialiems tiekėjams ir subrangovams:  „Pasiruošimas Visagino atominės elektrinės (VAE) statybai“ likos vos keletas dienų.

Daugiau informacijos: www.vaestatyba.lt