Birželio 09,2016

Savivaldybių atstovai aptarė modernaus valdymo sprendimus savivaldoje

DSC_0032Birželio 2 d. rytą daugiau nei 90 specialistų iš didžiosios dalies Lietuvos savivaldybių susirinko į specializuotą tarptautinę konferenciją „Tobulėjanti savivalda ir šiuolaikiniai valdymo sprendimai: nuo visuomenės įtraukimo iki LEAN diegimo“. Konferencijos organizatoriams – UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ (EKT), Lietuvos savivaldybių asociacijai ir Valstybės ir savivaldybių tarnautojų mokymo centrui „Dainava“ – į renginį pavyko sukviesti daugiau nei 50 savivaldos vadovų, keliasdešimt viešojo sektoriaus specialistų, akademinės bendruomenės narių. Konferencijos auditorijoje vyravo merai, administracijos direktoriai, jų patarėjai, padėjėjai, pavaduotojai. Taip pat konferencija pritraukė ir savivaldybes kontroliuojančių ar jų veiklą reglamentuojančių institucijų atstovus.

Konferencijos atidarymo kalboje Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas pasidalino mintimis apie tai, kokie motyvai skatina kitokį požiūrį į miesto uždavinių sprendimą, su kokiais naujais iššūkiais susiduriama ir kaip savivalda gali rengtis ateities pokyčiams.

Konferencijoje pranešimus skaitė ekspertai iš Lietuvos ir Olandijos. Pagrindine pirmos dienos tema tapo savivaldos veiklos efektyvumo kėlimas. EKT asocijuotas konsultantas Aris Lencevičius parengė pranešimą apie LEAN metodų taikymą didinant savivaldybės teikiamų paslaugų vertę gyventojams. Rokiškio rajono savivaldybės meras Antanas Vagonis pranešėjo pasisakymą komentavo taip: „Jūsų pranešimas mane sunervino…. gerąją prasme“. Dalyvių pageidavimu ši tema bus plėtojama regioniniuose renginiuose. Renginyje taip pat kalbėta apie inovatyvius savivaldos valdymo būdus ir tendencijas, pagreitį įgaunančią LEAN sistemą, efektyvius pokyčių ir reformų procesus, motyvuojančią lyderystę, rytdienos vadovą (-avimą), motyvuotus darbuotojus, į savivaldos valdymą ir bendruomeninį gyvenimą įsitraukusius piliečius ir kitomis temomis.

Konferencijos dalyviai išgirdo trijų Nyderlandų savivaldybių vystymosi patirtį bei būdus panaikinti atotrūkį tarp visuomenės ir savivaldos, apie juos kalbėjo Amsterdamo miesto savivaldybės pertvarkos projekto vadovas, organizacijos „Pokyčių laboratorija“ direktorius Frankas van Erkelis (Frank van Erkel). Šios savivaldybės konsultantė Pleun Schimmelpennink pristatė LEAN vadybos sistemos indėlį siekiant geresnių savivaldos veiklos rezultatų ir gerąją patirtį diegiant šiuos metodus Nyderlandų sostinėje. Ekspertai iš Amsterdamo, kurie pirmą kartą lankėsi Druskininkuose, buvo sužavėti šio miesto pažanga ir įvardijo jį „inovacijų sostine“, kaip kad šiuo titulu Europos Komisija 2016 m. apdovanojo Amsterdamą.

DSC_0095 Konferencijoje konkrečių Lietuvos savivaldybių patirtį diegiant novatoriškus valdymo ir paslaugų teikimo metodus pristatė Druskininkų, Anykščių, Kauno bei Jonavos rajonų vadovai. VšĮ „Lietuvos kibernetinių nusikaltimų kompetencijų ir tyrimų centras“ direktoriaus pavaduotojas Evaldas Bružė aptarė elektroninės informacijos saugos kompetencijų poreikį viešajam sektoriui.

Pirmosios dienos darbą apibendrino diskusija, kaip ir kokias permainas vykdyti siekiant įgyvendinti savivaldos misiją, kokie metodai yra efektyviausi, kas yra vertė visuomenei, ar vienodai ji suprantama skirtingose šalyse. Diskusiją moderavo EKT partneris Edmundas Piesarskas, diskusijoje dalyvavo Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė, Anykščių savivaldybės administracijos direktorė Veneta Veršulytė ir ekspertai iš Olandijos Pleun Schimmelpennink ir Frank van Erkel.

Antrojoje konferencijos dienoje buvo kalbama apie viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės naudą ir iššūkius, teisinio reguliavimo kliūtis bei galimybes, pasitikėjimo valstybės tarnyba stiprinimą, atvirų duomenų ir jų analizės panaudojimą miesto uždaviniams spręsti, valstybės ir savivaldybių kontroliuojamų įmonių valdyseną, teisinės inovacijas savivaldybių juridinių asmenų valdyme, taip pat – Lietuvos Laisvosios rinkos instituto kuriamo Lietuvos savivaldybių indekso kriterijus.

Kaip suburti ne tik vienos savivaldybės bendruomenę, bet visos Lietuvos savivaldybes, o 2018 metais, net ir viso pasaulio Lietuvos piliečius pasakojo verslininkas, rinkodaros ir komunikacijos bendrovių įkūrėjas Raimondas Daubaras.

Baigiantis konferencijai, vyko pokalbiai ir diskusijos su svečiais. Kaip vienas iš dalyvių atsiliepime paminėjo ši konferencija buvo puiki proga „pakalbinti naujus ir jaunus lyderius, kurie patys nebijo iššūkių, ieško inovacijų, išnaudoja galimybes ir dalinasi patirtimi. Labiausiai pasitvirtina ne teorinės žinios, o žinios pateiktos per patirtį ir praktinį pritaikymą, pateikiant konkrečius pavyzdžius.“

Daugelis konferencijos dalyvių pritarė, kad konferencijoje aptartos temos reikalingos ir aktualios savivaldybėms. Pranešimų temų įvairovė paskatino dalyvius siūlyti jiems, jų atstovaujamoms savivaldybėms aktualias temas, plėtojant jau aptartas šioje konferencijoje. Organizatoriai tikisi, kad konferencija paskatino naujas idėjas, o galbūt ir priminė senai pamirštas tiesas. Be to, ši konferencija puiki vieta, kur sutinkami senai matyti kolegos ir mezgamos naujos pažintys.

DSC_0244DSC_0121DSC_0028